Nagrada za transfer znanja

Nagrada za transfer znanja prvi put se dodjelila 2019. godine, a pokrenuta je sa ciljem i svrhom prepoznavanja i nagrađivanja primjera dobre prakse – uspješnih transfera znanja sa Sveučilišta u Rijeci u gospodarsku i širu zajednicu.

Transfer znanja obuhvaća sve naplatne djelatnosti kojima se, koristeći kompetencije, stručno znanje i opremu Sveučilišta, stvara vrijednost za gospodarske i druge subjekte, odnosno komercijalizira intelektualno vlasništvo Sveučilišta u Rijeci koristeći se pritom najboljim poslovnim praksama na dobrobit Sveučilišta i njegovih sastavnica, zaposlenika i šireg društvenog okruženja.

Nagrada se dodjeljuje na godišnjoj razini u kategorijama: poslovna suradnja (Consultancy), inovacijski projekti (Contract Research) i razvoj tehnoloških rješenja (Technology Transfer).

Dodatno, ovom se nagradom nastoji potaknuti stvaranje primjenjivih znanja na Sveučilištu u Rijeci, povećavati vidljivost Sveučilišta u Rijeci i korištenje znanstvene i druge opreme Sveučilišta u Rijeci, približiti sveučilišne studijske programe potrebama gospodarstva i šire zajednice, unaprijediti zapošljivost studenata, povećati znanstvene i umjetničke produkcije te financijske rezultate Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica.

Natječaj se provodi u sklopu programa Riječka ideja, smjer Poticaj. U 2019. raspisan je u suradnji s tvrtkom partner Alarm automatika d.o.o.

Dobitnici nagrade
 

2023.

Kategorija: Inovacijski projekti

Uspostava okvira za primjenu reverznog inženjerstva i digitalnog blizanca za optimizaciju hidrokrila za jedrenje na dasci

U okviru projekta razvijena je metodologija temeljena na reverznom inženjeringu i konceptu digitalnog blizanca kako bi se optimizirali procesi projektiranja i izrade hidrokrila za posebne plovne objekte. Naglasak je stavljen na poboljšanje performansi hidrokrila koja se koriste u jedrenju na dasci, sportu koji u našoj županiji postaje sve popularniji, gdje su osim stručnosti korisnika plovne karakteristike ključan faktor u postizanju vrhunskih rezultata. Projekt je realiziran u suradnji s Enricom Marottijem, dvostrukim svjetskim prvakom u jedrenju na dasci.

Faza 1. U suradnji sa tvrtkom IIT d.o.o. čije glavno područje djelovanja istraživanje i razvoj softvera i hardvera za prikupljanje, prijenos i obradu podatak razvijena je posebna oprema i softver za ciljana laboratorijska mjerenja podataka o brzinama i kutevima nastrujavanja fluida u realnim uvjetima koju je testirao profesionalni vozač Enrico Marotti iz tvrtke Marotti Windsurfing d.o.o.

Faza 2. U suradnji s Centrom za napredno računanje i modeliranje Sveučilišta u Rijeci, reverznim inženjerstvom provedena je rekonstrukcija i modeliranje testiranih komponenti. Ovim postupkom definirana je početna inačica dizajna koja se koristi kao temelj za izradu vjernog digitalnog blizanca.

Faza 3. Na Zavodu za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije kreirani su digitalni blizanci, uz pomoć kojih se u suradnji s Zavodom za mehaniku fluida i računalno inženjerstvo primjenom numeričkih simulacija i optimizacijskih tehnika definiralo novo, poboljšano hidrokrilo, što je bio preduvjet za provođenje sljedeće faze projekta.

Faza 4. U suradnji sa Zavodom za industrijsko inženjerstvo i menadžment i tvrtkom Bex d.o.o. projektiran je tehnološki proces izrade aluminijskog kalupa za nova, poboljšana hidrokrila. Kalup je izrađen u suradnji sa tvrtkom A5CNC d.o.o.

Faza 5. U suradnji sa Marotti Windsurfing d.o.o. i Flymar d.o.o. izrađen je prototip novih hidrokrila primjenom najsuvremenijih postupaka vakuumske infuzije laminacije karbonskih vlakana. Prototip se testira u suradnji sa tvrtkama IIT d.o.o. i Marotti Windsurfing d.o.o, a po potrebi i u skladu s mogućnostima će se izvršiti još jedan ciklus optimizacije.

Provedbom projekta postignuto je povećanje konkurentnosti istraživača Sveučilišta i gospodarskih subjekata kroz primjenu naprednih tehnologija, što je također doprinijelo povećanju konkurentnosti i Hrvatske u području jedrenja na dasci.

Nagrada se dodijelila timu u sastavu:

  • prof. dr. sc. Lado Kranjčević, Zavod za mehaniku fluida i računalno inženjerstvo, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • prof. dr. sc. Zoran Jurković, Zavod za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • prof. dr. sc. Marko Hadjina, Zavod za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • doc. dr. sc. David Ištoković, Zavod za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • v. asist. dr. sc. Ivana Lučin, Zavod za mehaniku fluida i računalno inženjerstvo, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • asist. Davor Bolf, Zavod za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • asist. Ante Sikirica, Centar za napredno računanje i modeliranje Sveučilišta u Rijeci,
  • prof. dr. sc. Nelida Črnjarić, Zavod za matematiku, fiziku i strane jezike, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • izv. prof. dr. sc. Andrea Švob, Fakultet za matematiku, Sveučilište u Rijeci
  • Enrico Marotti, profesionalni windsurfer, Marotti windsurf centar d.o.o.
  • Damir Ugrin, MSc, IIT d.o.o.
  • Denis Iskra, CNC ekspert, Bex d.o.o.
Pogledajte dobitnike nagrada prijašnjih godina